Pırlanta Renkleri Nelerdir? Pırlanta rengi var mı?

Pırlanta takı satın alırken genellikle daha beyaz (şeffaf) renkli taşlar tercih edilir. Elmas rengi, D'den Z'ye bir ölçekte beş genel kategoride derecelendirilir. ekstra beyaz (renksiz), beyaz (neredeyse renksiz - neredeyse renksiz), zayıf sarı (soluk sarı), çok açık sarı (çok açık sarı) ve açık sarı (açık sarı).

Pırlanta Renkleri Nelerdir? Pırlanta rengi var mı?
06 Nisan 2022 - 15:57 - Güncelleme: 06 Nisan 2022 - 16:23
Aslında elmaslar doğanın tüm renklerini içerir. Burada renk skalasını belirlerken pırlantanın baskın rengini göreceksiniz. Şeffaf elmasların baskın rengi, azot elementinin izinden kaynaklanan sarı renktir. Elmasın azot içeriği azaldığında değeri ve beyazlığı artar.

Pırlanta renk sıralaması ve anlamları

Genel olarak, iki pırlanta arasındaki rengi karşılaştırırken, farkın fark edilebilmesi için pırlantaların birbirinden en az iki derece farklı olması gerekir. Aşağıdaki elmas renk derecelendirmesi veya elmas renk şeması, ardışık iki ton arasında bir renk farkı görmenin neredeyse imkansız olduğunu bize gösteriyor. Pırlanta üst açıdan bakıldığında parlaklığı ve güzelliği ile ihtişam yaratsa da yandan bakıldığında bazı renk değişimleri görülebilmektedir.

Pırlanta rengi var mı

Elmas renk skalası neden D'den başlıyor?

Elmas renk derecelendirmesi ile ilgili en yaygın yanılgılar derecelendirme yapısıdır. Genelde A harfi ile başladığı düşünülen pırlanta için renk skalası D ile başlıyor. Peki bu derece neden D rengi ile başlıyor?

GIA (Amerikan Gemoloji Enstitüsü) tarafından kurulan derecelendirme sistemi geniş çapta kabul görmeden önce, farklı elmas satıcıları en iyi elmas rengini "A", "AA" veya diğer farklı adlandırmalarla belirttiler. Tahmin edilebileceği gibi, böylesine belirsiz bir ortamda birçok tutarsızlık ortaya çıkmış ve bir pırlantayı tanımlamak için kullanılan terimler kaçınılmaz olarak büyük bir kafa karışıklığına yol açmıştır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan GIA renk kalibrasyon sisteminin D ile başlamasının temel nedeni, o dönemde piyasada kullanılan tutarsız kalibrasyon sistemleri ile karıştırılmamasını sağlamaktı.

Ekstra Beyaz Pırlanta (D-E-F):

Ekstra beyaz standardına (yani ekstra renksiz) giren pırlantalar, renk açısından en nadir ve en değerli olanlardır. Türkiye'de fiyatlarının yüksek olması nedeniyle pek tercih edilmeyen pırlantaların renk sınıfıdır. Pırlantalarda özellikle renk unsuruna önem verenler tarafından tercih edilmektedir.

D renk pırlanta: Asla renk göstermez ve daha az farklı renk içerdiğinden gelen ışığı en verimli şekilde yansıtır ve parlaklığı arttırır. Değeri oldukça yüksektir. En nadide pırlanta renk sınıfına ait olmasına rağmen fiyatının yüksek olması nedeniyle daha az değer görmektedir.

E renk pırlanta: İçeriğinde sadece gemologların görebileceği çok az renk gösterir. Nadir bir değerli taş renk sınıfıdır.

F renk pırlanta: Ekstra beyaz pırlantalar sınıfında fiyat/performans oranı en yüksek pırlantadır. İçeriğinin rengi ve E renk pırlanta ile farkı ancak gemologlar tarafından ayırt edilebildiği için ekstra beyaz pırlanta sınıfının en çok tercih edilen pırlanta renk sınıfıdır ve fiyatı D ve E renk pırlantalara göre daha uygundur.

Beyaz Pırlanta (G-H-I-J)

White Diamond sınıfına ait olan pırlantalar üst görünümde beyaz görünür. Ancak, saf beyaz bir arka plana karşı ve daha düşük bir açıdan bakıldığında çok az renk gösterirler. Bu derecedeki renk içeriği, pırlanta takı üzerine monte edildikten sonra gözlenemeyecek boyuttadır. Beyaz pırlanta sınıfındaki pırlantalar, pırlantaların renk derecelendirmesinde fiyat/performans oranı en yüksek olan pırlantalardır. Fiyatlarına kıyasla yüksek bir değer gösterirler. Türkiye'de en çok aranan ve en çok satan pırlanta renk kategorisidir. J renk pırlantadan sonraki pırlantalar sarı göründüğü için nadiren takas edilirken, G pırlantadan önceki pırlantalar olan ekstra beyaz pırlantalar da aşırı fiyatları nedeniyle özel siparişle satılmaktadır.

G - H Color Diamond : La différence entre ces deux grades n'est pas une différence observable à l'œil nu ou par comparaison. C'est la qualité finale du diamant qui ne contient pas de trace de couleur jaune dans le classement de la couleur du diamant. Ce sont les diamants les plus appréciés en Turquie. C'est un diamant à la fois de couleur blanche et d'un prix abordable. Une fois monté sur le bijou, la différence avec le blanc supplémentaire sera alors insignifiante.

Diamant de couleur I – J : Comme pour les diamants de couleur G et H, la différence entre les diamants de couleur I et J est trop petite pour être observée. Ils montrent des traces de couleur jaune dans leur contenu, mais ils sont vus en couleur blanche. C'est la deuxième classe la plus préférée en Turquie.

Proche du diamant blanc (K-L-M) :

Bien que les diamants proches du blanc, c'est-à-dire appartenant à la catégorie des diamants faiblement colorés, présentent une légère couleur lorsqu'ils sont vus d'en haut, les pierres de cette catégorie peuvent être une option appropriée pour ceux qui ne sont pas sensibles à la couleur.

K – L – M renk pırlanta: Bu sınıftaki ve sonrasındaki renk sınıfları, doğrudan sarı veya kahverengi bir renk içerir ve bu, monte edilmiş pırlantada çıplak gözle de görülebilir. Bazıları için renklendirme açısından tercih edilebilir.

Çok Açık Renkli Pırlanta (N-O-P-Q-R):

Elmas rengi N – O – P – Q – R: Bunlar sarı veya çok açık kahverengi renkli elmaslardır. Bu renk, küçük veya monte edilmiş pırlantalarda bile açıkça görülebilir. Pırlanta renginin takılarda tercih edilebilecek en uygun fiyatlı sınıfıdır. Bunun nedeni ise tam sarı ya da kahverengi renge sahip olmadıkları için renkliler sınıfına ait olmamaları ve fazla beyaz izi göstermedikleri için beyaz sınıfından uzak durmalarıdır.

Açık Renkli Pırlanta (S-T-U-V-W-X-Y-Z):

S – T – U – V – W – X – Y – Z Renk Pırlanta: Bu sınıf sarı veya kahverengi renk pırlantadan önceki son renk sınıfıdır. Açık renkli pırlantalar bu sınıfı oluşturur. Genellikle pırlanta takı kullanımı tercih edilmez. Fiyatları oldukça düşüktür çünkü pırlanta olmalarına rağmen pırlanta sayılmazlar.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum