Sünnet Ne Zaman Yaptırılmalıdır? Kaç yaş daha uygundur?

Sünnet Ne Zaman Yaptırılmalıdır? Kaç yaş daha uygundur? gibi soruların cevabını detaylı açıkladık.

Sünnet Ne Zaman Yaptırılmalıdır? Kaç yaş daha uygundur?
26 Nisan 2022 - 20:52
Sünnet, erkek çocuklarda penis ucunu örten ve koruyan üst derinin yani üst derinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Geleneksel nedenlerle toplumsal bir zorunluluk olarak görülen sünnet, tıpta gerçekten de çok önemli bir yer tutmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, yenidoğan dönemi hariç tüm sünnetlerin genel anestezi altında yapılmasının daha uygun olacağıdır. Yenidoğan dönemindeki sünnetler lokal anestezi altında yapılmalıdır. Ailelerin kendilerine sordukları sorulardan biri de sünnet için hangi dönemin en uygun olduğudur.
 

Sünnet için en uygun zaman ne zaman?


Doğumdan itibaren her yaşta sünnet yapılabilir. Ancak ameliyathane şartlarında ve cerrahi prensiplere uygun olarak yapılmalıdır. Sünnet, 2-4 yaş arası erkek çocuklara önerilmeyen bir operasyondur. Çünkü bu yaş grubundaki çocuklar kendi cinsiyetlerini ve cinsel organlarını tanımaya başlıyorlar. Bu nedenle cinsel organları ile ilgili ameliyatlar çocukları olumsuz etkileyebilir. Genellikle bebek hastaneden taburcu olmadan önce veya doğumdan sonraki ilk ay içinde sünnet yapılması önerilir. 2 yaşından önce yapılmayan sünnetlerde, çocuğun sağlıklı iletişim kurabildiği 6-7 yaşından sonra sünnet yapılmalıdır.

Sünnet kaç yaşında olmalı?
 

Sünnetin faydaları nelerdir?

 
 • Sünnet derisi ile ilgili problemler, özellikle sünnet derisi iltihapları ortadan kalkar.
 • Sünnet derisi darlığı gibi hastalıklardan kaçınılır.
 • Penis kanseri riskini ortadan kaldırır.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (HIV gibi) ve rahim ağzı kanseri riskini azaltır.
 • Yeni doğan erkeklerde İYE olasılığını 7-10 kat azaltır.
 

Yenidoğan sünneti fayda sağlar mı?


Yenidoğan sünnetinin en önemli avantajı bebeğin ameliyatı hatırlayamayacak olmasıdır. Sünnetle ilgili hiçbir şey hatırlamadığı için psikolojik bir travma da yaşamayacak. Ayrıca yenidoğan sünneti lokal anestezi altında yapıldığı için bebeklerin sünnet öncesi ve sonrası oruç tutmasına gerek yoktur. Yara bölgesinin iyileşmesi de bu dönemde daha hızlıdır. Sünnet derisindeki damarlar çok küçük olduğu için belirgin bir kanama olmaz. Doğum sonrası annenin vücut sıvılarında salgılanan hormonlar ve proteinler emzirme yoluyla bebeğe geçer ve cerrahi işlemde koruyucu etki gösterir. Koruyucu faktörlerin etkisi ile sünnet sonrası dönemde ağrı kesici kullanımına gerek kalmaz. Yenidoğan sünneti ile hijyen daha kolay olduğu için penis ön cildinde yapışıklık ve darlık da önlenir.
 

Genel ve lokal anestezi hakkında


Genel anestezi altında yapılan sünnet ameliyatlarında çocuklarda travma olasılığı da azalır. Sünnetin de cerrahi bir işlem olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle çocukların psikolojik travma yaşamaması için genel anestezi altında uygulanması önemlidir. Ayrıca son yıllarda ailelerin sünnetin çocuklar için ciddi bir travma olduğunu düşündüklerini ve bu ameliyatı en sık genel anestezi altında yapmak istediklerini gördük.

Genel anestezide çocuk ilaç yardımı ile uyutulur. Bu sırada çocuk, operasyonu hissetmeden ve korkmadan sünnet edilir. Bu sayede cerrah da işini daha kolay yapabilmektedir. Böylece çocuğun sünnet sırasında yaşadığı paniğe bağlı olarak ortaya çıkabilecek olumsuzluklar en aza indirilmiş olur. Çocuk lokal anestezi altında ağrı hissetmese bile dokunmaktan korkarak tepki verebilir. Ailelerin en çok korktuğu konulardan biri genel anestezi sırasında olumsuz bir komplikasyon gelişebilmesidir. Ameliyat öncesi tüm kontroller yapıldıktan sonra doktor onayı ile çocuk uyuşturulabilir. Anestezi uzmanları çocuğun yaşına ve durumuna göre anestezi uygular.

Çocuğu sünnet konusunda net bir şekilde bilgilendirmek önemlidir. Çocuğa sünnet günü ve sonrasında neler yaşayacağı adım adım anlatılmalıdır. Sünnet öncesi muayene sırasında çocuğun sünnet olmasını engelleyecek herhangi bir sorun olup olmadığı iyice araştırılmalıdır.
 

Sünnet sonrası nelere dikkat edilmelidir?


Sünnet operasyonu sonrası bebeğin bakımı da çok önemlidir. Bakım verenler düzenli olarak hastanede çocukla ilgilenmeli ve evde nelerin yapılması gerektiği konusunda aile bilgilendirilmelidir. Yenidoğanlarda sünnet derisi glans penisine bağlıdır. Sünnet ile bu yapışıklık da giderilir. Sünnet bölgesine 1 hafta süreyle antiseptik kremler sürülür. Bebek sünnetten birkaç gün sonra yıkanabilir.

Sünnet operasyonunun uzman doktorlar tarafından yapılması çok önemlidir. Bu sayede ileride aşırı penis derisi kesilmesi, penis impaksiyonu ve sünnet revizyonları gibi nadir görülen komplikasyonların olma olasılığı azaltılır.

Nadir de olsa sünnet operasyonu sırasında kanama ve yara enfeksiyonu olasılığı vardır. Bu gibi durumlarda yenidoğan ve çocuk sünneti yapan doktor ile iletişime geçilmeli ve gerekli muayene yapılmalıdır.

Sünnet sonrası aşağıdaki durumlarda doktora başvurulmalıdır;
 • Sütür bölgesinde sürekli kanama varsa,
 • Çocuk idrara çıkmakta güçlük çekiyorsa ve ağlıyorsa,
 • Penis ve çevresinde aşırı şişlik veya renk değişikliği varsa
 

Sünnet hangi durumlarda kınanabilir?

 • Eğer bebekte doğuştan penis anomalisi varsa ileride sünnet derisi tamir amaçlı kullanılabileceği için yenidoğan sünneti yapılmamalıdır.
 • Beslenme güçlüğü olan bebeklerde sünnet kararı ertelenmelidir.
 • 2-4 yaş arası bebeklerde psikolojik rahatsızlıklara yol açabileceğinden bu süre dışında (tıbbi olarak gerekli olmadıkça) sünnet yapılmalıdır.
 • Üretranın olması gerekenden aşağıda ve sünnet derisinin yarıya kadar olduğu durumlarda (hipospadias) uygun bir operasyon yapılmalıdır.
 • Ürogenital aparatı yani üreme ve boşaltım sistemini içeren doğumsal hastalıklarda bunun mutlaka uzman tarafından değerlendirilmesi ve karar verilmesi gerekir.
 • Kanama eğilimi olan hemofili gibi kanama bozukluğu olan kişilerde gerekli testler ve kesin teşhis yapılmadan sünnet yapılmamalıdır.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum