Vitamin Deposu Kivinin Faydaları

Vitamin Deposu Kivinin Faydaları çok fazla var. İnsan sağlığı için bu tarz meyveleri bolca tüketmek gerekiyor. Vitamin Deposu Kivinin Faydalarını bu yazımız da detaylı bir şekilde açıkladık.

Vitamin Deposu Kivinin Faydaları
18 Nisan 2022 - 13:23 - Güncelleme: 18 Nisan 2022 - 13:24
Kivi faydaları arasında protein sindirimine yardımcı olmak, kan basıncını yönetmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, kan şekeri kontrolüne yardımcı olmak, vücuttaki asit dengesini korumak ve kalp hastalığını desteklemek yer alır.

Kivi faydaları arasında kabızlığı gidermek, uykuyu teşvik etmek, cilt sağlığını iyileştirmek, kanseri önlemek ve solunum fonksiyonunu iyileştirmek yer alır.
 

Kivi nedir?


Kivi, çeşit grubundaki bitkilerin ortak adıdır ve bu bitkilerin asmayı andıran ve sarılarak büyüyen yenilebilir meyveleri, Actinidia deliciosa ile A. deliciosa ve diğer Actinidia türleri arasına aşılanarak elde edilir. Sadece özel günlerde yendiği için birçok kişi tarafından egzotik bir meyve olarak kabul edilir.

Kivi Nedir?

Bununla birlikte, kivilerin sağlığımızı ve refahımızı iyileştiren besinler ve çeşitli fitokimyasallarla dolu lezzetli meyveler olduğunu bilin.

Kivi Besin Değeri (100g porsiyon başına)
 • Kalori-61
 • Toplam Karbonhidrat 15 gr
 • Diyet lifi 3 gr
 • Şekerler 9 gr
 • Protein 1.2 gr
 • A vitamini %1 RDA
 • C vitamini %154 RDA
 • Kalsiyum %3 RDA
 • Demir 1% RDA
 • B Vitamini 6-5% RDA
 • Magnezyum %4 RDA
 • Potasyum %8 RDA
 • K vitamini %31 BKİ
 • Bakır %10 RDA
 • E vitamini %7 RDA
 • Folik Asit %4 RDA
 • Manganez %4 RDA
Kivi meyvesinin inanılmaz sağlık faydaları

1. Kivi meyvesi protein sindirimine yardımcı olur


Günlük protein ihtiyaçlarınızı karşılamak başlı başına bir zorluktur, ancak bu protein emilim için amino asitlere uygun şekilde parçalanmadığında çok daha zor hale gelir. Sadece birkaç doğal olarak oluşan proteaz enzimi (proteini parçalayan enzimler) vardır ve papaya ve ananas gibi gıdalarda bulunur. Kivi meyvesindeki aktif proteaz enzimi aktinidi olarak adlandırılır ve proteini sindirmede çok etkilidir.

Kivi meyvesi protein sindirimine yardımcı olur
 

2. Kivi, kan basıncını yönetmeye yardımcı olur


Yüksek sodyum alımı ve azalmış potasyum seviyeleri dahil olmak üzere değişen elektrolit seviyeleri, yüksek tansiyon gelişiminde önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, kivi meyvesinin faydalarından biri, kan basıncını olumsuz yönde etkileyebilecek tuz dengesizliklerini düzeltmeye yardımcı olabilecek kadar potasyum içermesidir. Potasyum da kalp kasılmaları üzerinde düzenleyici bir role sahiptir ancak fazlası kalp fonksiyon bozukluğuna yol açacağından düzenli ve aşırı alınmamalıdır.
 

3. Kivi bağışıklık sistemini destekler


Kivi faydalarına bakacak olursak, C vitamini açısından son derece zengindir ve sadece 100 gr tüketerek önerilen günlük dozun %150'sinden fazlasını sağlar. Belirli bir vitaminden çok fazla alınması iyi bir tavsiye olmasa da, C vitamini suda çözünür ve fazlası idrarla atıldığı için vücuda zarar vermez. Yüksek düzeyde C vitamini alımı, bağışıklık sisteminizin optimal işleyişi için gereklidir ve sağlığınız için tehlikeli olabilecek tehditleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kivi ayrıca vücudu hasardan korumak için C vitamini ile birlikte çalışan birçok antioksidan içerir.

Kivi bağışıklık sistemini destekler
 

4. Kivi diyabetik sağlığı destekler


Şeker hastaları orta düzeyde karbonhidrat tüketmelerini sağlamalıdır. Kivi, düşük glisemik indeksi ve mükemmel lif içeriği nedeniyle diyete güvenle dahil edilebilir. Kivi, şekerin kan dolaşımına girme hızını önemli ölçüde yavaşlatır. Canınız tatlı çektiğinde kivi, kan şekeri kontrolünü olumsuz etkilemeyen lezzetli bir seçenektir.
 

5. Kivi vücutta asit dengesinin oluşmasına yardımcı olur


İnsanların büyük çoğunluğunun k6. Kivinin Böbrek Desteğine Faydaları
Böbrekler her gün durmadan kanı süzerek atık ürünleri uzaklaştırır ve kanı temiz tutar. Yıllar geçtikçe, bazı çözünmeyen atık ürünler böbreklerde birikerek tıkanıklıklara ve rahatsızlığa neden olabilir. Buna böbrek taşı denir ve genellikle çeşitli kalsiyum tuzlarından oluşur. Potasyum, taş oluşumunu engelleyen bu tuzun birikme riskini azaltmaya yardımcı olur. Her gün yeterince su içmemek, taş oluşumu riskinin yanı sıra hipernatremi (kanda aşırı sodyum seviyeleri) riskini artırır. Kivi meyvesindeki potasyum böbrek sağlığını destekler ve taş oluşumunu engeller.
 

7. Kivi düzenliliği teşvik eder


Çoğu insanın düzenli bağırsak hareketleriyle ilgili bir sorunu yoktur, ancak kronik kabızlıktan muzdarip önemli sayıda insan da vardır. Çoğu zaman, günlük olarak yeterince su tüketmemek ve lif ihtiyacını karşılamamak gibi beslenme eksiklikleri sorunun köküdür.

Bu nedenle kivi, lif açısından zengin bağırsakları düzenlemek için mükemmel bir meyvedir. Çözünür lif dışkıyı daha kolay ve pürüzsüz hale getirmeye yardımcı olduğu için kivilerin hafif bir müshil etkisi olduğu bile iddia ediliyor.

Kivi düzenliliği teşvik eder
 

8. Kivi Uyku Sorunlarını Ortadan Kaldırır


İyi bir ruh hali, iyi bir uyku ile ilişkilidir. Beyindeki serotonin seviyelerini artırarak ruh hali iyileşir ve uyku kalitesi de iyileşir. Kivi, ruh halinizi ve uyku kalitenizi iyileştirebilen serotonin içerir.
 

9. Kivi cilt sağlığını iyileştirir


Deri vücudumuzun ilk savunma hatlarından biridir ve bizi her gün temas ettiğimiz ve aksi takdirde bize zarar verebilecek elementlerden korur. Cilt zamanla elastikiyetini ve gençliğini kaybeder, sarkık ve cansız hale gelir. C vitamini, eklemler ve cilt gibi dokuların yapısal sağlığı için ihtiyacımız olan bir protein olan kolajen üretiminde önemli bir rol oynar. Kivide bulunan diğer vitaminler ve bitkisel besinler de UV hasarını azaltmaya ve sağlıklı cildi daha uzun süre korumaya yardımcı olur.

n pH'ı daha asidik taraftadır. Normal kan pH'ı, hücrelerin en iyi şekilde çalıştığı nötr ila hafif alkali bölgededir. Yediğimiz birçok gıda, özellikle işlenmiş olanlar asit oluşturur ve kan kimyamızı asidik hale getirir. Asit dengesi, kanser büyümesini, maya büyümesini ve istenmeyen cilt değişikliklerini teşvik ettiği için iyi değildir. Kivi, yıllarca yetersiz beslenmeyi kademeli olarak düzeltmeye yardımcı olan, dünyadaki en alkalize edici yiyecekler arasındadır.
 

10. Kivi, kanseri önlemeye yardımcı olur


Kivi meyvesinde bulunan antioksidanlar, kanserin önemli bir nedeni olan DNA hasarını dengelemeye yardımcı olur ve ayrıca hücrede istenmeyen değişikliklere neden olabilecek gerçek hücre hasarını önler. Antioksidanlar, zararlı serbest radikalleri stabilize ederek hasar potansiyellerini azaltır ve vücut tarafından yok edilmelerine olanak tanır. Kivi, mide, bağırsak ve kolon kanserlerini önlemede çok etkilidir, çünkü lifleri ve birçok fitokimyasalı bu organların normal fizyolojisini destekler.
 

11. Kivi solunum fonksiyonlarını düzenler


Narenciye tüketiminin solunum sağlığına fayda sağladığı bilinmektedir ve kivi, C vitamini ve ilgili bileşikleri içeren önemli bir meyvedir. Biyoflavonoidler, astımlılarda atakların sıklığını ve şiddetini azaltmak ve ayrıca yaygın solunum yolu enfeksiyonlarına karşı direnci artırmak için kullanılmıştır. Astımın yanı sıra kivi meyvesi ve biyoflavonoidlerinin, sağlıklı insanlarda solunum fonksiyonunu iyileştirdiği ve efordan kaynaklanan hırıltıyı azalttığı gösterilmiştir.
 

Kivinin zararları


Ülser, reflü gibi mide rahatsızlıkları olan kişiler kivi tüketimine dikkat etmelidir. Çok nadir durumlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle mide rahatsızlığı olanlar kivi tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Kivinin zararları

Kivinin faydalarını bu yazımızda sizlerle paylaştık. Soru ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum